Előző bejegyzésünkben már írtunk a nyári kis “bűnözésekről”, a fesztiválkajákról és cukros üdítőitalokról, amik fogszuvasodást okoznak. Most egy másfajta, de legalább annyira zománcromboló veszélyforrásról olvashatsz.
Mi a fogzománc?
Bár sokszor elhangzik a fogzománc szó, de vajon tudod-e pontosan, hogy mi ez pontosan?
A fogzománc testünk legkeményebb és legellenállóbb felülete, mely kalciumot, fluoridot és foszfort igen, de élősejteket nem tartalmaz. Feladata, hogy védje a fog további belső részeit, mint például a dentint, vagy a fogban található idegvégződéseket. Pajzsként védi fogaidat minden káros behatástól, beleértve a savak maró hatásait is.
A fogzománc nemcsak a csontfogakat, hanem a tejfogakat is védi, bár kétségtelen, utóbbit egy valamivel vékonyabb réteg. Ezért kiemelten fontos, hogy a gyerekek sok kálciumot fogyasszanak, ami a csontjaik mellett a fogakat is erősíti.
Fogváltáskor különösen érdemes odafigyelni a fokozott kálcium bevitelre, hiszen a tejfogakat követő csontfogak még gyengébbek, ekkor a fogzománc még nem annyira erős és annak védelme még nem teljes. Így a fogak felszínén könnyebben kialakulhat szuvasodás. Ha viszonylag romlandó egy kisgyerek foga, akkor mindenképp érdemes barázdazárást végezni, erről korábban itt írtunk.
Innen ismered fel a saveróziót
A fogzománc tehát az első pajzs és felület, amivel az ételek és az italok találkoznak. A cukor mellett a másik nagy ellensége a fogzománcnak a savban gazdag ételek és italok. A sav ugyanis megtámadja a fogzománcot, meggyengíti annak felszínét, kivonja belőle az ásványi anyagok egy részét. Természetesen a nyál segítségével ezek fokozatosan visszaépülnek.
A túlzott savfogyasztás azonban súlyosan károsítja a fogzománcot és ún. saveróziót indít el a fogakon. A saveróziót könnyű összetéveszteni a szuvasodással, pedig a kettő közel sem ugyanaz: a szuvasodást töméssel lehet kezelni, míg a saveróziót nem, annak eredményeképpen nem képződik lyuk, viszont a fogak rendkívül érzékenyek lesznek.
Saverózió hatására a fogzománc színe is megváltozik: áttetsző lesz és elvékonyodik, alatta pedig láthatóvá és védtelenné válik a fog belseje. A saverózió folyamata sajnos visszafordíthatatlan, de megfelelő fogászati ellenőrzésekkel kordában tartható.
Saveróziót okozó ételek és italok
– Chips és egyéb rágcsák
– Bor – a tévhittel ellentétben nemcsak a vörös, de a rozé és a fehérbor is)
– Sör (ízesített és alkoholmentes változtat egyaránt)
– Savas gyümölcsök és gyümölcslevek: eper, paradicsom, ribizli, …
– Szénsavas üdítők (cukros és cukormentes egyaránt)
– Limonádék (a bennük lévő citrusfélék savassága + a cukor miatt)
– Fagyik és jégkrémek (bármilyen ízű, állagú)
– Salátaöntetek (különösen az alma-, bor-, balzsamecet)
+1.: Jég: ne feledjétek, a jég hűtésre való és nem érdemes rágcsálni. Ugyan vízből készült és nem savas, de kemény felülete miatt könnyen kárt okozhat az érzékeny és védtelen fogakban.
Hogyan védekezz a saverózió ellen?
Annyi biztos, hogy napi kétszeri fogmosás elengedhetetlen a szájhigiénia megfelelő állapotának fenntartásához. Azonban a nyár közeledtével különösen érdemes odafigyelni a savas ételekre és italokra, amikre különleges fogmosási “aranyszabály” vonatkozik.
Ugyanis, az ezekben található savak meggyengítik a fogzománcot, ami önmagában is káros, ráadásként egy azonnali fogmosás nemhogy segíthet, de kifejezetten ronthat. A fogkefe általi dörzsölés és sikálás roncsolhatja, akár le is koptathatja a sav hatásától már meggyengült zománcot.
Italoknál pedig különösen figyelj arra, hogy a nap során ne a fentieket idd, hanem vizet. Hiszen minél tovább vannak a saveróziót okozó italok a szájban, annál nagyobb kárt okoznak a fogzománcban.
Van még kérdésed?