Köztudott, hogy vannak ételek és italok, amik után nem ajánlott fogat mosni. Jön a nyár, a finomabbnál finomabb gyümölcsök, a frissítő fröccs és üde borok időszaka. Csokorba szedtük, hogy mikor nem érdemes fogat mosni, mert ezzel többet ártunk a fogaknak.
Fogmosás
Kezdjük az alapokkal, hogyan és mivel érdemes fogat mosni? Általános probléma pácienseinknél, hogy nem tudják, pontosan milyen fogkefe ideális számukra a fogak és az íny megfelelő állapotának megőrzéséhez. Vannak egészen puha sörtéjű fogkefék, a sörték közt gumival ellátottak, cikk-cakkosak, kicsik és nagyok. A kínálat óriási, a fogápolás köré épített marketing hatalmas.
Fogkrémek terén sem jobb a helyzet: a vakító fehérséggel kecsegtető fogkrémektől kezdve a teljesen természetes anyagokból készültekig számtalan opció közül választhatunk. Általánosságban nehéz megmondani, hogy mi a legjobb, hiszen sok múlik a páciens fogazatán (kisebbek, vagy nagyobbak a fogai), az íny állapotán (elkezdődött-e már fölhúzódni az íny, van-e bármilyen ínygyulladás), hord-e bármilyen kiegészítőt (pl. fogszabályozó) és van-e bármilyen érzékenysége. A képlet tehát sokváltozós, egy dentálhigiénés kezelés során azonban meg lehet pontosan határozni, hogy a piacon kapható termékek közül melyik a legideálisabb.
A fogmosás módja egy külön posztot érdemel majd, így most csak röviden: arra érdemes figyelni, hogy körkörös mozdulatokkal, a fogkefét 45°-os szögben tartva mosd a fogaidat. Az elektromos fogkefék mozgását már kifejezetten így alakították ki, így ott elegendő a foghoz lágyan hozzá nyomni a sörtéket. Másik aranyszabály: ne nyomd. Nem egy leégett tepsit kell megtisztítanod, csupán a lepedékeket és ételmaradékokat kell eltávolítani a fogaidról. A lepedék pedig viszonylag puha, így semmi szükség rá, hogy erősen dörzsöld. Ez nemcsak fölösleges, de kimondottan káros is, hiszen az ilyen kemény súrolás roncsolja a fogzománcot és az ínyt is. Az íny pedig egy idő után lejjebb fog húzódni, amitől a rendkívül érzékeny és sérülékeny fognyak egyre nagyobb hányada marad csupaszon.
És jöjjön akkor a pácienseinktől legtöbbet felénk érkező kérdés a szájhigiénés tanácsadáskor: milyen ételek után NEM érdemes fogat mosni? A rövid válasz erre a kérdésre: a rendkívül savas ételek és italok fogyasztása után semmiféleképpen ne mossunk fogat. Ennek az az oka, hogy étkezés után a savak megtámadják a fogakat, válasz reakcióként a fogzománc mátrix felpuhul, hogy a rácsok között illetve a rácsokból ásványi anyagok oldódhassanak ki. Ha ekkor esünk neki a fogaknak a súroló hatású fogkefével és fogkrémmel, akkor magát a zománcot károsítjuk, ami elősegíti a hamarabbi fogszuvasodást.
Milyen ételek után ne mossunk fogat?
Gyümölcsök, főleg alma, narancs, eper.
Bor. És akkor itt álljunk is meg egy pillanatra, tévhit, hogy csak vörösbor után ne mossunk fogat, hiszen a rozé és fehérbor is savas, azt követően sem érdemes egyből fogat mosni. Javít a helyzeten ha fröccsként, vízzel hígítva isszuk.
A saláták rendkívül egészségesek, az ecetes öntetek viszont (almaecet, borecet, stb.) ugyanúgy savas kémhatással bírnak, így a fent leírt reakciót fejtik ki a fogzománcon.
Érdemes figyelni a sportitalokra is, hiszen ezek a gyors só és ásványianyag tartalom miatt rendkívül savasak, így érdemes egy pohár vizet is inni utánuk, ezzel is csökkentve a száj savasságát.
Ezen ételek és italok fogyasztása után érdemes legalább 1 órát várni, míg kiegyenlítődik a száj sav-bázis egyensúlya és csak azt követően fogat mosni.
Szeretne többet megtudni a témáról? Kérjen időpontot szájhigiénés kezelésre.