Itt a nyááár! Rengeteg fesztivál, túra, szabadtéri program és strandolás vár ránk, ahol legyünk őszinték, könnyedén ellazulunk, egy-egy fagyi a gyerekeknek, felnőtteknek egy jó hideg sör, vagy fröccs is becsúszik, a fesztiválok hevében pedig kevésbé figyelünk oda, hogy mit eszünk és mikor mosunk fogat: gyorskaják széles választéka, lángos, pizza… És mindez így van jól, a nyár erről szól, mindenkinek jár egy kis szabadság. De azért, hogy a szakmánknál maradjunk;), adunk pár hasznos tanácsot, hogy mikre figyelj leginkább, hogy a fogaid se bánják a nyári hedonista kilengéseket.
Nyári cukorbombák – jönnek a számok
A szezonális gyümölcsök, jégkrémek, illetve fesztiválos gyorskaják, vattacukor mára már a nyaralás szimbólumai lettek, de sajnos fogaink ellenségei is. Tudtad például, hogy mennyi cukor van egy-egy nyári sláger italban, ételben? Segítünk: a kis dobozos kólában például 37 gramm, egy citromos sörben 29 gramm, 500 ml jeges teában átlagosan 22,5 gramm hozzáadott cukor található. S akkor még a fagyikról és jégkrémekről nem is volt szó: egy gombócban 9, 20 dkg jégkrémben pedig 25 gramm cukor van. Ez önmagában nem hangzik soknak, de egy átlagos termetű felnőtt számára 50 gramm cukor a maximálisan ajánlott napi fogyasztás, hogy egészségét (beleértve fogai egészségét is) megőrizze!
A pizza is roncsol, még ha nem is cukros!
A fogszuvasodás több tényező miatt is kialakulhat, ezek közül az egyik a szénhidrátokban, savakban gazdag étrend. A különböző szénsavas, cukros vagy alkoholtartalmú italokban, gyors ételekben sok a szénhidrát és a sav, ami kedvez a baktériumoknak, melyek a fogak felszínén telepednek meg és elősegítik a szuvasodás mellett a fogkőképződést is. Ezek a baktériumok pedig nemcsak különböző fertőzések melegágyai lehetnek, de a fogzománcot is megtámadhatják és leépíthetik. Nem segít az sem, ha “kíméletesen”, lassan szürcsöljük például az alkoholos söröket: minél tovább maradnak a szánkban ezek a savak, annál erősebben roncsolják a fogzománcot.
Mosd a fogaidat okosan
Fontos tehát odafigyelned étrendedre és mint mindig, ne hanyagold el a rendszeres fogmosást sem (vigyázz mikor mosol fogat!), hiszen a fogaid közé ragadt ételmaradék is elősegíti a szuvasodást. Ha esetleg fogszabályozód van, akkor még nagyobb odafigyeléssel mosd a fogadat, hiszen az brackettek és az ív környékéről sokkal nehezebb eltüntetni a maradékot. Amennyiben láthatatlan fogszabályozó készüléked van, ne feledd, csak vizet szabad inni, minden más jöhet, de csak a sínek nélkül! Ezután, a sínek visszahelyezése előtt pedig szintén fontos az alapos fogmosás.
A gyerekekre még jobban figyelj oda
Apropó, az aprók fogmosása. Az esti játék és/ vagy egész napos strandolás után könnyen megfeledkezhetsz a gyermekek napi kétszeri fogmosásáról, pedig ebben a korban kifejezetten fontos az ép fogak megőrzése. Bár ugyan még tejfogakról van szó, azok kímélése és megóvása ugyanolyan fontos, mint a későbbi csontfogaké. Azok fejlődése, vagy éppen károsodása ugyanis komoly hatással van a maradandó fogak állapotára.
+1 tipp: barna bőrhöz dukálnak a vakítóan fehér fogak!
Az egészséges, fehér mosoly a nyár kezdetével még inkább előtérbe kerül, hiszen minél barnább vagy, annál szebben villan a mosolyod. Rendelőnkben lézeres fogfehérítést végzünk, melynek előfeltétele a teljes körű állapotfelmérés és fogkőeltávolítás.
Borbély Judit vagyok, a Várfok Dental dentálhigiénikusa.